Jak zadbać o sen Niemowlaka? SIDS i spanie na brzuszku

| 0 Komentarzy
Nie bez powodu mówi się, że dzieci rosną przez sen, ponieważ spanie jest ważnym elementem ich rozwoju.

Spokojnie przespana noc dla każdego oznacza dobrze rozpoczęty dzień. Niestety, sen Niemowlaka nie zawsze jest spokojny, a czasem też spędza sen z powiek Rodziców. Rozwój Dziecka jest stały i ciągły, także w nocy. Kiedy Niemowlę zaczyna być coraz bardziej ruchliwe, każdy Rodzic zwraca uwagę na to, by przybierało odpowiednią „postawę”, czyli leżało w dobrych, odpowiednich pozycjach. Wiele dyskusji narasta wokół kładzenia Dziecka na brzuszku zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy – kiedy to robić, jak to robić, czy w ogóle taka pozycja jest dobra? Jeśli chodzi o dzień – jak najbardziej, pozycja na brzuchu jest pierwszą, z której następuje unoszenie główki, są ćwiczone i wzmacniane mięśnie karku. Leżenie na brzuszku umożliwia Maluszkowi ćwiczenie całego ciała, jest też po prostu miłą odmianą od ciągłego wpatrywania się w sufit, dlatego jak najczęściej powinno się układać Dziecko w takiej pozycji.

Popularne łóżeczka dla dzieci

Spanie na brzuszku

Tutaj już zdania są mocno podzielone zarówno w gronie Rodziców, jak i lekarzy. Wszystko przez SIDS – zespół nagłego zgonu Niemowląt, zjawisko, które budzi przerażenie w każdym Rodzicu. Śmierć łóżeczkowa jest w zasadzie niewytłumaczalna, jej przyczyny wciąż pozostają nieznane, choć istnieją czynniki, które mogą się do niej przyczynić, jak np. uszkodzenie pnia mózgu, mogące wpływać na nieumiejętność odczytywania sygnałów organizmu (np. o konieczności oddychania), ścisk w tętnicy szyjnej podczas podnoszenia główki czy bezdech. Upatruje się nawet uwarunkowań genetycznych. Nie są to jednak żadne pewniki, a medycyna wciąż pozostaje bezsilna. Mówi się natomiast o tym, jak można zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej i zadbać o spokojny sen Niemowlaka (i Rodziców).

Spanie na brzuszku a śmierć łóżeczkowa

Mówi się, że to właśnie układanie Dzieci na brzuchu może być bezpośrednią przyczyną zgonu podczas snu. Na co zawracać uwagę? Jeśli Dziecko położone na brzuchu nie potrafi się jeszcze dobrze ruszać, nie ma wyćwiczonej tej pozycji, a przede wszystkim nie jest w stanie unieść jeszcze główki – może przycisnąć buzię do materaca i nie umieć jej unieść, co w konsekwencji może prowadzić do uduszenia. Może się tak zdarzyć także wtedy, kiedy Maluch śpi na zbyt miękkim materacu – główka się w niego „zapada” i zostaje graniczony dopływ tlenu, także podczas leżenia bokiem materac może zakrywać nosek i usta. Podobnie jest z poduszkami, kocami i kołderkami, które Maluch może po prostu na siebie naciągnąć i nie umieć się odkryć. Dzieci posiadają wrodzony instynkt, potrafią się same bronić, jednak nie działa on od razu. Noworodki po prostu nie mają siły, by ściągnąć z siebie inwazyjny przedmiot, dlatego spanie na brzuszku Noworodka powinno się odbywać tylko pod bacznym okiem Rodzica, najlepiej podczas dziennych drzemek, kiedy Rodzic też posiada jasność umysłu i może szybko reagować.

Kiedy kłaść Niemowlaka na brzuchu?

Nie jest tak, że Niemowlę w ogóle nie może spać na brzuchu – wręcz powinno to robić, bo jest to zdrowa, wygodna pozycja. Wielokrotnie też położenie na brzuchu pomaga na niespokojny sen Niemowlaka. Jak zostało wspomniane, w obecności Rodziców Dziecko może leżeć na brzuchu już w pierwszych tygodniach życia, natomiast o samodzielnym spaniu na brzuszku można pomyśleć w momencie, kiedy Dziecko potrafi obracać główkę na różne strony. Nie musi umieć jej unosić – ważne, jeśli będzie potrafił nią ruszać tak, by móc zmieniać pozycję. Trudno powiedzieć, kiedy to następuje. U niektórych Dzieci dość szybko widać działanie właśnie instynktu – „nie pozwalają” sobie na przyciskanie buzi do materaca czy poduszki, ruszają nią, szukają odpowiedniej pozycji. Trzeba więc Malucha pilnie obserwować, jak zachowuje się w sytuacji, kiedy zdarza Mu się zakryć buzię czy nosek. Liczy się po prostu siła Dziecka. Nie oznacza to jednak, by nie doglądać Jego snu nawet wtedy, gdy potrafi swobodnie poruszać główką.

Warto też pamiętać, by ograniczyć ilość rzeczy w dziecięcym łóżeczku, którymi Maluch mógłby się nakryć. Niech będzie w nim jeden ulubiony pluszak, oczywiście odpowiednio dobrany dla małego Dziecka. Noworodek i Niemowlę nie potrzebują poduszek. Może się wydawać, że spanie na miękkiej, puchowej poduszce z pewnością będzie przyjemne i wygodne – owszem, sama prawda, ale niestety nie będzie to korzystne dla rozwoju kręgosłupa Maluszka. Spanie na poduszce, szczególnie „wysokiej”, powoduje skrzywienia. Wiedzą to także Dorośli, wybierający specjalistyczne poduszki czy w ogóle z nich rezygnując, bo „plecy bolą”. Maluchy z kolei nie potrzebują niczego – jak wiele rzeczy, spanie na poduszce jest po prostu kwestią przyzwyczajenia i zdecydowanie lepszym nawykiem jest rezygnacja z niej. Ważne jest także to, czym się przykrywa Malucha. Noworodek może spać w rożku lub lekkim śpiworku (należy pamiętać, by Go nie przegrzewać!), z kolei Niemowlęta powinny być przykrywane czymś, co same potrafią odgarnąć – odpadają więc ciężkie kołdry i koce.

Nie istnieją takie sposoby na sen Niemowlaka, które podziałają na każde Dziecko – to szuka wypracowana indywidualnie w każdej Rodzinie, oparta na metodzie prób i błędów. Niektóre Maluchy nie lubią spać na brzuchu, inne robią to wyłącznie w takiej pozycji. Niemowlę należy bacznie obserwować, ale też pozwolić na znalezienie własnego sposobu na wygodny sen. Jeśli nie odpowiada Mu pozycja na plecach – warto Mu zaufać. Wbrew pozorom – Dzieci są silne, wytrzymałe i same sobie nie dadzą tak łatwo zrobić krzywdy. Z pewnością nie powinno się popadać w paranoje i słuchać komentarzy, że „nie powinno się kłaść na brzuchu” – powinno się bowiem robić to, co  „podpowiada” Maluch i instynkt rodzicielski.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.